Dostat se letos do kajakářského finále na Mistrovství světa v Brazílii nebylo nic jednoduchého. Vzhledem k vysokému počtu startujících bojovalo v semifinále o deset postupových míst rovnou 40 závodníků, zatímco běžně to bývá jen 30. Mezi nimi i tři české naděje: Jiří Prskavec, Ondřej Tunka (loňský mistr světa) a Vít Přindiš (loňský vicemistr světa). To, že se všichni tři do finále dokázali probojovat, ukazuje dokonale českou nadvládu v této disciplíně.

Ale ve finále se jelo znovu od nuly. Jiří Prskavec si závodní trať pochvaloval, i když připouštěl, že na některých brankách hodně záleželo na tom, jak velký válec zrovna poteče. „Jízda mi nakonec vyšla dokonale. Nahoře mi sice netekla voda do šestky, tak jsem věděl, že musím jet, co to dá, abych měl šanci na pěkný výsledek. A nešťouchat, samozřejmě.

Dokázal jsem to udržet pohromadě a předvést jízdu, na kterou jsem pyšný,“ komentoval vlastní výkon šťastný Prskavec, jemuž ke zlatu chyběla necelá sekunda. Byl to úspěšný návrat na olympijskou trať, kde v roce 2016 bral bronzovou medaili. Po závodě sportovně blahopřál vítězi Hannesovi Aignerovi z Německa: „Mně klaplo skoro
všechno, ale on jel o tu vteřinku prostě rychleji. Já mu moc gratuluji a jsem moc rád za stříbrnou medaili,“ bilancoval Prskavec. Těšil ho i výsledek parťáků z reprezentace: Ondřej Tunka skončil šestý a Vít Přindiš sedmý.

Sezóna 2018 byla pro Jiřího Prskavce mimořádně úspěšná. V červnu obsadil na Mistrovství Evropy na trojském kanále v Praze třetí příčku. Poté odzávodil celý seriál Světového poháru, v němž se pouze jedinkrát neumístil na stupních vítězů. Díky tomu SP 2018 celkově ovládl. Podle jeho slov vyrovnané sezóně pomohlo i to, že se přes léto připravoval hodně doma a tolik necestoval, a také že se koncentroval více na životosprávu a před důležitými závody dokázal pár kilogramů shodit. Nyní si dopřeje zaslouženou dovolenou.