Vybavení
Alfou a omegou je vhodná obuv. Do hor se hodí pevné boty se silnou perforovanou podrážkou vybavené nepromokavou membránou. Častým nešvarem českých turistů je naprosto nevhodné obutí, které může být příčinou nehod a úrazů. Registrujeme řadu případů, kdy si rekreanti „odskočili“ z dovolené u moře na jeden den do hor, aniž by ale měli s sebou potřebné vybavení. Kromě bot myslete i na nepromokavou bundu, pohodlný ruksak vhodný na túru, a v případě vyšších hor i trekové hole. Ty Vám zajistí oporu v hůře schůdném terénu a chrání Vaše klouby dolních končetin při dlouhých strmých sestupech.

Předpověď počasí
Sledujte pečlivě lokální předpověď počasí a řiďte se podle ní. Poradit se můžete i v místních infocentrech nebo stanicích horské služby. Věřit můžete i zkušeným domorodcům, kteří v horách žijí a dokážou příští vývoj povětrnostní situace dobře odhadnout. Vždy respektujte vyhlášená omezení nebo zákazy. A počítejte s možným zvratem situace během pár minut. Zvláště nebezpečné jsou vysoko v horách bouřky.

Voda
Při túře se člověk pořádně zapotí. Když se k tomu přidá ještě slunce, vypije člověk po cestě mnohem více než normálně. S sebou by měl mít člověk na celodenní túru alespoň 2,5 litru vody. A k tomu něco k zakousnutí – vhodné je ovoce, sušené ovoce, energetické tyčinky, čokoláda apod. Vždy si zjistěte, zda bude cestou možnost občerstvení a doplnění pitné vody. Podle toho se předzásobte.

Přiměřený plán
Podle kondice nejslabšího účastníka plánujte délku a náročnost túry. Přizpůsobte svůj výlet i tomu, v kolik hodin zapadá slunce, kdy se citelně ochladí, a času stmívání. Vždy počítejte s přiměřenou časovou rezervou. A svůj plán cesty sdělte někomu, kdo zůstává a nezúčastní se. Dojde-li na pátrání po ztracených turistech, vždy to jde rychleji a lépe, pokud je známý směr a přibližný harmonogram.

Lékárnička
S sebou do batohu vezměte vždy lékárničku. V horách nesmí chybět hlavně dezinfekce, sterilní obvazy a pružná obinadla. Také antialergika pro případ pobodání hmyzem a léky na bolesti hlavy. Zcela nezbytný je krém na opalování s vysokým ochranným faktorem (a sluneční brýle). Pohybujete-li se v zahraničních horách, zejména mimo Evropu, vždy si předem zjistěte lokální zdravotní rizika a na ta se připravte.

Mobil
Před túrou si plně nabijte mobilní telefon a uložte si do něj užitečná čísla na místní horskou službu nebo záchranné složky, případně i českou ambasádu. Uložte si i číslo na asistenční službu ze svého cestovního pojištění. Vyplatí se také zapnout službu lokalizace telefonu (po návratu z túry lze zase vypnout). Nespoléhejte se jen na mapy v mobilu a vezměte si vždy i papírovou mapu. V horách, zejména odlehlejších, zpravidla není všude signál.

Pojistěte se!
Nepodceňujte cestovní pojištění, které Vám bez spoluúčasti pokryje jak běžnou návštěvu lékaře v zahraničí nebo nákup léků na recept, ale v horách rovněž pátrání, vyproštění, záchranu, transport (včetně přepravy helikoptérou) a případné nemocniční léčení. Umožňuje vám i 24 hodin denně konzultovat potíže telefonicky s fundovanou asistenční službou. 

Do zahraničních hor v nadmořské výšce do 3.500 metrů Vám stačí běžné komplexní cestovní pojištění UNIQA. V Evropě stojí 28 korun na den, ve světě přibližně dvojnásobek. Pro USA a Kanadu, kde je tradičně záchrana i následná zdravotní péče nejdražší na světě, zaplatíte 84 korun na den.
Hodláte-li šplhat výš, tedy v rozmezí 3.500 a 5.000 m n m, musíte si připlatit kvůli zvýšenému riziku: pojištění stojí v Evropě 82, ve světě 148 a v USA a Kanadě 246 korun na den.
Pro expedice nad 5.000 m n m pojišťuje UNIQA už pouze členy Českého horolezeckého svazu individuálně. Speciální pojištění mohou sjednat jen na Českém horolezeckém svazu k jejich členství.

Pojistit se můžete ještě i v den odjezdu do zahraničí, třeba on-line nebo přes mobilní aplikaci UNIQA.