Kybernetická kriminalita nectí dovolenou. Dbejte na bezpečnost digitální komunikace i na cestách
09.08.2022
09.08.2022
Moderní technologie a digitální svět usnadňují práci, zábavu i poznání odkudkoli. Pandemie nás naučila na tyto výdobytky spoléhat ještě více. Na jednu stranu tím člověk získává svobodu a volný přístup ke všemu potřebnému, na druhou stranu tím jde naproti různým rizikům, jež jsou s technologiemi a sítěmi spojené. A protože lidé se bez svých notebooků, tabletů a mobilních telefonů neobejdou ani na dovolené, je třeba dbát na bezpečnostní pravidla, aby se rekreace neproměnila v noční můru.
Lidé si zvykli na to být on-line prakticky stále, přihlašovat se na jednání z auta, posílat peníze přes mobil, přispívat na sociální sítě, vyhledávat si různé údaje nebo využívat navigaci. Pomiňme nyní fakt, že zvyk být kdykoli a kdekoli dostupný pro zaměstnavatele, a to i v době volna, může vést v dlouhodobém horizontu ke snížení efektivity práce, a i k vyhoření. Ani závislost na sociálních sítích nedělá psychologům a lékařům velkou radost.
Technologie na dovolené
Neoddiskutovatelným faktem je, že každý z nás si na dovolenou dnes s sebou bere minimálně mobil, často tablet nebo i notebook. A je vlastně jedno, jestli s jejich pomocí hodlá pracovat, anebo se bavit a zjišťovat – vždy se jejich provozem vystavuje riziku kybernetické kriminality. A to je druh nekalých aktivit, jejichž intenzita za poslední léta výrazně posiluje.
Je třeba dodržovat různá pravidla, a naopak se vyvarovat některých kroků. Přitom musí každý myslet i na to, že s technologiemi vyrůstají také naše děti, takže i během prázdnin se nesmí polevit z dohledu a správné edukace, co je rizikové a čemu se vyhnout, vyrazíte-li společně z domova.
Kromě toho jsou digitální technologie rovněž atraktivní i pro zloděje na celém světě. Takže někdy nemusí nastat patálie s hackerem, ale prostě může notebook nebo mobil někdo ukrást.
Hlavní opatření na obranu proti potížím s technologiemi
Praktické rady a informace k mobilním telefonům
Pokud se mobil rozbije, je možné přístroje (v záruce i po ní) z velké části nechat opravit kdekoli v Evropě, nejde-li o nějakou regionální mutaci prodávanou jen na několika trzích. Zánovní mobily ovšem musí opravovat značkový servis, aby člověk nepřišel o záruku. Jde-li o nějakou menší závadu, jako třeba rozbitý displej, vyplatí se většinou počkat s opravou až domů.
Mobil nepatří na pláž, kde ho v době koupání může ukrást nebo zneužít zloděj. Není-li zamčený (včetně SIM karty), je to pro něj doslova poklad. Odcizený telefon u operátora ihned zablokujte.
Dojde-li k utopení mobilu, ihned ho musíte vypnout a nechat dokonale vysušit. Je to loterie – někdy se vzpamatuje, jindy je nadobro ztracen. Jako prevenci lze doporučit vodotěsné pouzdro, jakkoli je robustní a neatraktivní.
Účinná pomoc – kybernetická asistence k pojištění domácnosti UNIQA
Pro případ, že nastane krizová situace a navzdory preventivním opatřením dojde k napadení přístroje, anebo ke ztrátě, vždy může klient UNIQA využít efektivní kybernetickou a IT pomoc na nepřetržité telefonní lince. Toto připojištění lze sjednat k pojištění domácnosti za cenu okolo 400 korun ročně, přičemž využít ji lze opakovaně během roku podle potřeby.
Asistenční pomoc se vztahuje na tyto situace: zneužití platebního prostředku, nákup zboží a služeb po internetu, bezpečnostní IT incidenty, obnova dat ze zařízení, napadení počítače, zneužití dat z počítače, zneužití identity na internetu nebo poškození pověsti v on-line prostředí.
U produktu UNIQA Domov & bezpečí je limit plnění 50 000 korun, v případě obnovy dat 20 000 korun. Kybernetická pomoc je propojena i s právní podporou v zájmu účinné obrany oprávněných zájmů postiženého.