Tiskové zprávy a novinky
Kontaktní osoba pro média

Veronika Hešíková
Tisková mluvčí
Earned Media Senior Specialist

Americká cla, rozpočtové škrty a hrozba recese: Co čeká americkou ekonomiku i investory?
Americká ekonomika čelí hned několika zásadním výzvám: nová administrativa spustila vlnu bezprecedentních cel, provádí výrazné rozpočtové škrty, a tím zvyšuje nejistotu na globálních trzích. Trhy už začaly reagovat, a analytici varují, že recese v USA je letos reálnou hrozbou. Co to znamená pro investory – a jak se připravit?

Inflace stagnuje. ČNB nemá důvod pokračovat v uvolňování politiky
Podle předběžného odhadu dosáhla březnová inflace 2,7 %, což je o 0,1 procentního bodu více, než očekával trh. Zatímco ceny potravin táhly inflaci vzhůru (meziročně +5,9 p. b.), ceny energií naopak inflaci snižovaly (−4,9 p. b.). Takzvaná jádrová inflace, tedy inflace očištěná o ceny energií, potravin, alkoholu a tabáku, se dostala na úroveň 2,9 %.

Český průmysl zpomaluje, nové obchodní bariéry přinášejí další hrozby
Index nákupních manažerů (PMI) za březen ukazuje na pokračující pokles českého průmyslu, i když pomalejším tempem. Index vzrostl na 48,3 bodu z únorových 47,7 bodu, stále se však nachází pod hranicí 50 bodů, která odděluje růst od poklesu. Produkce i nové zakázky nadále klesají, ač mírnějším tempem, zatímco inflační tlaky se zvýšily. Firmy v reakci na tuto situaci pokračují ve snižování zaměstnanosti.

ČNB ponechala sazby beze změny, další vývoj je nejistý
Česká národní banka podle očekávání zachovala hlavní úrokovou sazbu na úrovni 3,75 %. Inflace sice klesla na 2,7 %, přesto stále není zcela pod kontrolou, a navíc může být opětovně navýšena fiskálním stimulem z Německa. Opatrnost při uvolňování měnové politiky je tedy na místě.
2024
2023
2022
2021
2020
2019